Kuşbaşı Nedir?

Kuşbaşı Nedir?

Kuşbaşı, genellikle çeşitli yemeklerde kullanılır. Bu eti pişirmek kolay ve lezzetlidir. Bununla birlikte, uygun teknik olmasa bile, et çiğnenebilir bir dokuya sahip olacaktır. Lezzetli tariflerde kullanılan kuşbaşı düzgün şekilde pişirmek için kullanılabilecek birkaç yöntem vardır. Lezzetli bir yemek hazırlamak için bu yöntemleri kullanabilirsiniz. Ancak, kullandığınız yöntem aynı zamanda doğranmış tavuğun türüne de bağlıdır. Ancak kuşbaşı etin faydaları cinsten çeşide değişmez. Vücudun protein ihtiyacının çoğunu sağlayan doğranmış bir et parçası kaslarınızı güçlendirir. Yediğiniz andan itibaren sağlıklı olan bu et gün boyu çeşitli aktivitelere katılabilir. Selenyum açısından zengin ürünler insanları kolon kanserinden korur. Vitamin ve mineral içeriği yüksek besinler kansızlığa çözüm sağlar ve hafızayı güçlendirir. Bu bakımdan düzenli olarak kuşbaşı tüketmek önemlidir.

Kuşbaşı Et Çeşitleri

Kuşbaşı çeşitleri dana ve kuzu olarak ikiye ayrılır. Dana kuşbaşı, dananın en iyi kısımlarından elde edilen bir et türüdür ve damak zevkinize göre yağsız olabilir. Bu dana etinin lezzeti, her türlü güveç yemeklerinde kullanılabilir. Yemeğe lezzet katmak için gerekli bir unsur olmakla kalmaz, tek başına da tüketilebilir. Kuzu kuşbaşı ise, kuzunun kemiksiz bacakları ve kuzu kollarının küp şeklinde kesilmesiyle yapılır. Güveçte pişirmeye uygun olan kuşbaşı kuzu eti şişleme için de uygundur. Dana etinden daha hızlı ve yumuşak pişmesiyle bilinen bu et her öğünde kullanılabilir. Esas olarak kavurma için kullanılan bir et türüdür.

Kuşbaşı Nasıl Pişirilir?

Kuşbaşı pişirmek için ilk olarak etleri yapışmaz bir tavaya alıp ağzını kapatın ve harlı ateşte pişirin. Et suyu süzüldükten sonra üzerine bir su bardağı sıcak su ilave edilerek kaynamaya bırakın. 5-6 dakika pişirdikten sonra eti bir kenara alın ve boş tavayı yağlayın. Yağa tuz ve baharatları ekleyip 5 dakika karıştırın. Kaynayan eti bir tencereye koyun ve baharatlarla iyice karıştırarak pişirin. Etin kızarması sırasında ortaya çıkan iştah açıcı koku, pişirme işleminin tamamlandığını gösterir. Temiz kavrulmuş eti tavadan servis tabağına alın ve sıcak olarak servis edin. Bu sayede lezzetli bir yemek yapmış olursunuz.

İletişim

Adres: Adres: Macun Mh. Özankara Toptancılar Sit. 8. Blok Batı Blv 2/267 Yenimahalle, Ankara

0 (0312) 397 37 35


0555 971 91 37 - 0535 367 84 06

© 2021 Gürler Et ve Tavuk Pazarı