Kontrfile Nasıl Pişirilir?

Kontrfile Nasıl Pişirilir?

Kontrfile, Avrupa, Amerika, Avustralya ve Türkiye’de en çok tercih edilen bir dana eti türüdür. Dananın sırt bölgesindeki arka dış kısmından elde edilen kemiksiz ete bu ad verilir. Bu sözcük Fransızca ‘contre-filet’ sözcüğünden gelir. Bu kelimenin Fransızca anlamı aslında etin konumunu özetler. Bu et sırtın üst kısmından çıkarılır. Kemiğin içi bir fileto oluştururken, dış kısım çift yapılıdır. Kaburga gözünden devam eden kalça kasıdır. Antrikota göre daha incedir, bu nedenle daha sert bir yapıya sahiptir. Bu et, antrikot ile boğum arasında çıkarılan filetoyu tamamen kaplayan en kaliteli et türüdür. Ayrıca et, pişirmeden en az 3-4 saat önce marine edilmelidir. Vaktiniz varsa eti marine ederken bir gün buzdolabında bekleterek daha iyi sonuç alabilirsiniz. Bu eti pişirmek için bir dökme demir tava, ızgara veya fırından birini seçebilirsiniz. Buzdolabından çıkarılan etin pişmeye başlaması için yaklaşık 1 saat oda sıcaklığında bırakılması önerilir. Ardından etin tüm yüzeylerine zeytinyağı, tuz ve isteğe bağlı olarak karabiber iyice serpildikten sonra mühürleme yöntemini kullanarak eti pişirmeye hazırlayabilirsiniz.

Izgarada Kontrfile Nasıl Yapılır?

Hayvanlar iyi beslenmiş ve yağlanmışsa kontrfile ızgarada yapılabilir. Ancak salçalı olduğu zaman fırında yumuşar. Dilediğiniz gibi marine edip döküm tavada hiç zorlanmadan pişirebilirsiniz. Bunun için ise eti bir tavaya veya ızgaraya koyun ve yüksek ateşte ısıtın. Mühürleme için her iki tarafını da 1 dakika yüksek ateşte kızartın. Pişirme süresi bu etin kalınlığına bağlıdır. 1,5 parmak kalınlığında bir et ortalama 3 dakikada orta kuvvette pişirilir. Bu sefer sonuca göre ayarlayabilirsiniz. Tavadan veya ızgaradan çıkardıktan sonra bir süre dinlenip yenilmesi tavsiye edilir.

Fırında Kontrfile Nasıl Yapılır?

Dilimlerin kalınlığını beğeninize göre ayarlayabilirsiniz. Ancak bel kısmı genellikle biraz serttir ve bonfile veya antrikottan daha ince dilimlenmelidir. Kalın kesmek istiyorsanız, yumuşaması için en az 24 saat yağ, süt ve yoğurt karışımına batırmak en iyisidir. Ayrıca hafifçe vurup pişirmek daha sulu olmasını sağlayacaktır. Fırında kontrfile yapmak için ilk olarak pişirmek istediğiniz eti mühürlemelisiniz. Ardından önceden ısıtılmış 200 derecelik fırına koyun ve 15 ila 20 dakika pişirin. Son olarak fırından çıkarın ve tüketmeden önce 4 dakika dinlendirin.

İletişim

Adres: Adres: Macun Mh. Özankara Toptancılar Sit. 8. Blok Batı Blv 2/267 Yenimahalle, Ankara

0 (0312) 397 37 35


0555 971 91 37 - 0535 367 84 06

© 2021 Gürler Et ve Tavuk Pazarı