Dana Kaburga Nasıl Hazırlanır

Dana Kaburga Nasıl Hazırlanır?

Türk mutfağının başlıca favorilerinden biri olan dana kaburga, derin yağda kızartmadan farklı olarak yağda ızgara yapılarak hazırlanabilir. Bunun için tüm zeytinyağını bir fırın tepsisine dökün. Taze kekik ve taze biberiyeyi ekleyin. Kaburgaları fırın tepsisine yerleştirdikten sonra folyo ile kapatın. Eti önceden ısıtılmış 120 derecelik fırında 8 saat pişirin. Ardından patatesleri kabuğunu soymadan 15 dakika haşlayın. Sonrasında kabak ve patlıcanı uzun, ince şekiller şeklinde kesin. Etler hafif hafif dönene kadar ızgarada kısa süre pişirin. Haşlanmış patatesleri süzün ve kaburgaların ızgarası bittiğinde, kaburgaları yağdan çıkarın ve ince bir fırın tepsisine yerleştirin. Kabak, patlıcan, patates ve kabuğunu soymadan kestiğiniz soğanı kaburgaların etrafına yerleştirin. Son olarak 180 derecelik fırında 12 dakika üstleri altın sarısı olana kadar hazırladıktan sonra yemeğiniz hazır olacaktır.

Dana Kaburga Nasıl Yumuşatılır?

Yumuşak bir dana kaburga için dana eti baharatı en iyi çözümlerden biridir. Diğer kırmızı etlerden daha az belirgin lif içeren ve uçuk pembe renge daha yakın olan dana eti pişirmeden önce marine edilebilir. Biftek, fileto, kaburga gibi etlere uygun aromatik baharatlarla ızgarada veya fırında pişirmek üzere hazırlanır. Bu sos çeşitleri etin yumuşarken pişme süresinin uzamasına neden olur. Ayrıca et pişerken hafif bir lezzet sağlar. Marine işleminde kullanılacak marine için doğru asit-yağ dengesi sağlanmalıdır. Sosa herhangi bir tür portakal, limon veya narenciye eklenebilir. Ayrıca sirke gibi keskinliği ve asiditesi yüksek malzemeler de kullanılmaktadır. Onlara eşlik etmek için sosa yağ ekleyebilirsiniz. Zeytinyağı, ayçiçek yağı veya fındık yağı gibi ürünler dana eti baharatında sıklıkla kullanılır. Ayrıca eti tatlandırmak için katılan malzemelerle çok lezzetli ve aromatik bir marine yapılabilir.

Dana Kaburga Pişirmenin Püf Noktaları

Dana eti protein açısından oldukça zengin bir besindir. Kemik ve kas gelişimini destekleyen bu besin, sebze ve pilav ile yenebilir. Başka bir pişirme yöntemi olarak, zeytinyağı ve baharatlarla tatlandırılan ve büyük ölçekte zeytinyağında pişirilebilen dana kaburga yağlı kağıt üzerinde uzun süre pişirebilir. Ayrıca kaburga servisine dilediğiniz sebzeyi de dahil edebilirsiniz.

İletişim

Adres: Adres: Macun Mh. Özankara Toptancılar Sit. 8. Blok Batı Blv 2/267 Yenimahalle, Ankara

0 (0312) 397 37 35


0555 971 91 37 - 0535 367 84 06

© 2021 Gürler Et ve Tavuk Pazarı