Dana But Besin Değerleri ve Faydaları

Dana But Besin Değerleri ve Faydaları

Dana but besin değerleri sağlığınız için birçok faydayı içerisinde barındırır. Sağlıklı olmak oldukça önemli olduğu için, beslenmenize iyi bakmanız da önemlidir. Dengeli ve sağlıklı beslenme, güçlü bir bağışıklık sisteminin en önemli göstergesidir. Sağlıklı bir diyette en önemli faktör, vücudunuzun günlük olarak ihtiyaç duyduğu protein, karbonhidrat ve yağların uygun oranda olmasıdır. Dana but, vücudun ihtiyacı olan proteini ve yağı sağlar. 100 gram dana but yaklaşık 27-35 gram protein içerir. Et ürünleri protein ihtiyacını karşılamaya uygundur. Bunun nedeni etteki doğal yağların vücudun protein kullanmasına yardımcı olmasıdır.

Dana But Nelere İyi Gelir?

Dana buttan elde edilen protein, kasları ve dokuları yenilemek için gereken tüm amino asitleri içerir. Özellikle yağsız dana etleri, demir kaynağı olarak bilinir. Vücut tarafından bitkilerden alınan demire göre daha kolay emilir. Haftada bir veya iki kez dana but yemek, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu demiri emer. Bu nedenle özellikle kadınlarda demir eksikliğine bağlı anemisi olanlar için dana but tüketimi önerilir. Önerilmesinin bir diğer nedeni ise dana but besin değerleri ve faydalarıdır. Ayrıca dana but çok iyi bir çinko kaynağıdır. Çinko kaslara iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve beyin sağlığına olumlu etki yapar. Dana eti doğal bir B vitamini kaynağıdır. Birkaç çeşit B vitamini vardır. Bu açıdan B12 vitamini sinir sistemine faydalıdır. B6 vitamini bağışıklık sistemine faydalıdır. B3 vitamini sindirim sistemi için iyidir. Cilt ve göz için ise B2 vitamini önem taşır.

Dana Budun Sağlık Açısından Faydaları

Dana but besin değerleri oldukça yüksek olduğu için tüketilmesi önerilir. Dana but, kolesterol seviyelerini korumaya yardımcı olan yüksek bir mineral içeriğine sahiptir. Yeterince alırsanız, kötü kolesterolü düşürebilir ve iyi kolesterolü yükseltebilirsiniz. Ayrıca günlük diyetinize protein dahil etmek, kas gücünü artırır. Uzun vadeli faydalar için çinko gerekebilir. Vücut geliştiriciler protein alımını önemli ölçüde artırır. Her iki besin de dana butta bulunur. Sonuç olarak dana but yemeye başladığınızda protein ve çinko kaslarınızı güçlendirmeye başlar.

 

İletişim

Adres: Adres: Macun Mh. Özankara Toptancılar Sit. 8. Blok Batı Blv 2/267 Yenimahalle, Ankara

0 (0312) 397 37 35


0555 971 91 37 - 0535 367 84 06

© 2021 Gürler Et ve Tavuk Pazarı