Bonfile

Bonfile

Bonfile, hayvanın en güzel ve en az yağlı kısmıdır. Sığır ve dana eti gibi kasaplık hayvanlarda ikişer parça olarak bulunan bonfile, esas olarak sığırların sırtından elde edilen etlerdir. Etin en lezzetli ve besleyici kısmı olarak tanımlanan bu kısım, damak zevkinize göre farklı şekillerde pişirilebilir. Kırmızı et sevenlerin vazgeçilmezi olan bonfile, fesleğen sos ile özellikle lezzetli olur. Ayrıca bonfileyi pişirmek için bir dökme demir tava, ızgara ya da fırın seçebilirsiniz. Eti buzdolabından çıkarıp yaklaşık 1 saat oda sıcaklığında beklettikten sonra ise pişirme işlemine başlayabilirsiniz. Daha sonra etin tüm yüzeylerine zeytinyağı, tuz ve isteğe bağlı olarak karabiber serperek ve mühürleme yöntemini kullanarak eti pişirmeye hazırlayabilirsiniz.

Dana Bonfile

Çoğunlukla danadan elde edilen bonfile, hayvanın sırtından alınır. Sokum ve antrikotların en derin kısmından çıkarılan dana bonfile, en yağsız ve en sinirsiz bölge olarak kabul edilir. Ayrıca saf et olduğu için bu et türü kemik içermez. Dana bonfileyi restoranlarda dilediğiniz gibi farklı tatlarla birleştirerek yiyebilirsiniz. Ancak evde kendi pişirmek isteyenler, dana bonfilenin nasıl pişirileceği hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu açıdan ilk olarak satın aldığınız bifteğin sinir ve yağ içermediğinden emin olmalısınız. Bu nedenle güvenilir olduğunu düşündüğünüz bir kasaptan dana bonfile satın almanız önemlidir. Bir diğer püf noktası ise alacağınız bifteğin ideal kalınlığına dikkat etmektir. En iyi sonuç için eti inceltirken aşırıya kaçmamalısınız. Biftek bir tavada pişirilecekse, tavadaki yapışmaz kaplamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü et tavaya yapışırsa kuru kalabilir.

Bonfile Et

Yaklaşık 2 kilo ağırlığında ve antrikot ile sokum arasında bulunan ete bonfile et denir. Diğer bir deyişle kesilen hayvanların bel kemiğinin her iki yanından elde edilir. Hangi yemek olursa olsun, eşsiz bir lezzete sahip olan bonfile, etin en lezzetli ve bol halidir. Biftek için en uygun et olarak kabul edilen bonfile, sulu yemeklerin yanında da lezzetli olabilir. Bonfile ihtiyaçlarınıza göre farklı şekillerde hazırlanabilir. Ancak yumuşak ve hızlı pişmesi nedeniyle ızgarada mühürleme yöntemiyle pişirilebilir. Başka bir pişirme yöntemi, önceden marine edilmiş bifteğin az yağlı tavada pişirilebilmesidir. Ancak bonfileyi en lezzetli şekilde yemek istiyorsanız ızgara yöntemini tercih etmelisiniz. Yağı ve kasları arındırılmış etler, ızgarada kalan yağ ile az pişirilirse çok daha sağlıklı olur.

Dana Biftek

Dana biftek, hayvanın diz ekleminin tepesinden alınan etten yapılır. Diz ekleminin alt kısmına incik denir. Kaburgasız ve yağ dokusu olmayan biftek eti en değerli et olarak kabul edilir. Bu nedenle biftek biraz pahalıdır. Az hareketle kas gruplarını içeren biftek bölgesi, yumuşak bir yapıya sahip olduğu için çabuk pişer. Bonfile, dana pirzola, T-bone, hamal, kürek ve döş en popüler biftek türlerinden bazılarıdır. Az yağlı biftek, düşük kalorili bir besindir. 100 gram pişmiş biftek yaklaşık 150 kalori içerir. 100 gram pişmiş biftek protein içeriği yaklaşık 30 gramdır. B12, potasyum, A vitamini, demir, çinko, sodyum ve kalsiyum açısından zengin bir besin olan biftek, yüksek besin değeri nedeniyle popülerdir. Bunun yanı sıra büyüme ve gelişme dönemindeki çocuklar için de tavsiye edilir.

Bonfile Fiyatları

Ankara’da yaşayan kişiler Ankara’da et nereden alınır sorusunu merak eder. Çünkü etin güvenilir bir adresten alınması önemlidir. Ayrıca güvenilir bir yer bulduğunuz takdirde bonfile fiyatları ile ilgili de bilgi alabilirsiniz. Bu sayede kaliteli etlere ulaşarak sofralarınıza hem sağlıklı hem de lezzetli yemekler getirebilirsiniz.

İletişim

Adres: Adres: Macun Mh. Özankara Toptancılar Sit. 8. Blok Batı Blv 2/267 Yenimahalle, Ankara

0 (0312) 397 37 35


0555 971 91 37 - 0535 367 84 06

© 2021 Gürler Et ve Tavuk Pazarı